V indickom štáte Gudžarát zakázali knihu o Gándhím

V indickom štáte Gudžarát zakázali knihu o Gándhím Mahátma GándhíFoto: SITA/APBRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Vláda indického štátu Gudžarát zakázala v stredu kontroverznú knihu o slávnom politikovi Mahátmovi Gándhím, v ktorej sa píše, že bojovník za nezávislosť Indie mal homosexuálny vzťah. Premiér Gudžarátu Narendra Modi označil knihu Great Soul: Mahatma Gandhi and His Struggle With India amerického spisovateľa Josepha Lelyvelda za "perverznú a hanobiacu ikonu nenásilia". Publikáciu v blízkej budúcnosti pravdepodobne zakážu aj v ďalších indických štátoch.

Lelyveld, ktorý je laureátom Pulitzerovej ceny, vo svojej knihe podľa amerických a britských recenzentov tvrdí, že Gándhí sa niekedy správal ako rasista a že mal intímny vzťah s nemeckých kulturistom Hermannom Kallenbachom. Spisovateľ však tieto tvrdenia odmieta. "Nikde v knihe netvrdím, že Gándhí bol rasista alebo bisexuál. Slovo bisexuál sa v knihe vôbec nenachádza," uviedol Lelyveld.

Podľa recenzentov má byť dôkazom Gándhího bisexuality list Kallenbachovi, z ktorého Lelyveld vo svojej knihe cituje. Modi autora obvinil zo zvrátenosti, pričom jeho kniha údajne "ranila city množstva ľudí". "Táto publikácia hanobí Mahátmu a hnev proti nej rastie nielen v Gudžaráte ale v celej Indii. Zvrhlosť v tejto knihe si nielenže zaslúži odsúdenie v tom najväčšom rozsahu ale nesmie byť vôbec tolerovaná," vyhlásil Modi, podľa ktorého vláda Gudžarátu s okamžitou platnosťou zakázala tlač alebo distribúciu tejto knihy.

Informáciu zverejnila webová stránka www.bbc.co.uk.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné