Vatikán sprehľadní svoje financie

Vatikán sprehľadní svoje financie Foto: SITAVATIKÁN 30. decembra (WEBNOVINY) – Vatikán, ktorého banku prešetrujú pre podozrenie z prania špinavých peňazí, prijal zákon, ktorého cieľom je dostať štát do súladu s medzinárodnými štandardmi v oblasti finančnej transparentnosti, predchádzaniu terorizmu a boja proti podvodom. Pápež Benedikt vo štvrtok podpísal nariadenie, ktoré má zabezpečiť, že vatikánska banka a všetky ostatné úrady budú dodržiavať medzinárodné pravidlá a spolupracovať so zahraničím.

Cieľom nového zákona je zaručiť, že Vatikán bude dodržiavať pravidlá Finančnej akčnej skupiny (FATF), organizácie sídliacej v Paríži, ktorá dozerá na to, ktoré štáty nespĺňajú normy v rámci boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Nový zákon preto predpokladá vytvorenie vatikánskeho Úradu pre finančné informácie (FIA). Legislatíva začne platiť od 1. apríla.

Vatikánsku banku založil v roku 1942 pápež Pius XII a je nástupníčkou predchádzajúcich finančných úradov založených koncom 19. storočia s cieľom spravovať fondy, ktoré má pápež k dispozícii. Banka, ktorej formálny názov je Inštitút pre náboženské diela (IOR), sa stala stredobodom pozornosti v septembri, kedy talianski vyšetrovatelia zmrazili 23 mil. eur v talianskych bankách po tom, ako začali prešetrovať podozrenie z prania špinavých peňazí. Vatikánska banka vyhlásila, že neurobila nič zlé, iba presunula svoje vlastné financie z jednej banky do druhej. Vyšetrovanie zatiaľ prebieha.

Nová vatikánska legislatíva bola pripravená s pomocou Európskej únie, Talianska a Európskej centrálnej banky. Vatikán dúfa, že sa vďaka tomu dostane na takzvaný Biely zoznam Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), na ktorom sú štáty dodržiavajúce medzinárodné štandardy v oblasti bankovníctva.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné