Vláda v Sýrii rezignovala pod tlakom ulice

Vláda v Sýrii rezignovala pod tlakom ulice Foto: SITA/APDAMASK 29. marca (WEBNOVINY) – Vláda sýrskeho premiéra Muhammada Nadžího Otrího ponúkla v utorok svoju rezignáciu prezidentovi Bašárovi al-Assadovi, ktorý ju prijal. Informovala o tom štátna televízia.

Nová vláda, ktorá by mala byť sformovaná v nadchádzajúcich dňoch, bude musieť čeliť výzve na implementáciu reforiem prisľúbených pod tlakom prodemokratických protestov. Reformy by mali zahŕňať okrem iného ukončenie výnimočného stavu, ktorý trvá v krajine od roku 1963, a liberalizáciu zákonov o médiách a politických stranách.

Vláda má v Sýrii len malú moc. Tá sa koncentruje v rukách prezidenta Bašára al-Assada, ktorý stojí na čele krajiny od roku 2000. Moc prevzal po svojom otcovi Hafízovi al-Assadovi, ktorý bol prezidentom od roku 1971. Protivládne protesty inšpirované povstaniami v Tunisku a Egypte vypukli v Sýrii v polovici marca. Doteraz si vyžiadali už desiatky obetí.

Sýrsky prezident bude musieť spraviť hlbšie politické reformy, aby boli uspokojené želania jeho ľudu, odznelo v utorkovom vyhlásení Bieleho domu. Ešte predtým sa k situácií v nepokojnej arabskej krajine vyjadrila šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová. „ Odsudzujeme násilné represie na protivládnych demonštrantoch,“ povedala Clintonová v Londýne, kde sa konala konferencia o budúcnosti Líbye.

Francúzsko pred niekoľkými dňami vyzvalo Sýriu, aby "zastavila používanie prehnanej sily" proti demonštrantom a odsúdilo kroky tamojšej vlády, ktoré v noci na stredu viedli k obetiam na životoch, informovalo ministerstvo zahraničných vecí v Paríži. "Francúzsko odsudzuje násilie, ktoré viedlo k úmrtiam a zraneniam medzi demonštrantami v Damasku," uviedol hovorca ministerstva Bernard Valero. Ministerstvo vyzvalo na "transparentné vyšetrenie udalostí z niekoľkých posledných dní," dodal s tým, že Sýria "musí zastaviť akékoľvek používanie prehnanej sily" voči demonštrantom.

Sýrčania požadovali od vlády reformy, viac politických slobôd a zrušenie 48 rokov trvajúceho výnimočného stavu. Prezident Bašár al-Assad má údajne asi už v utorok predniesť prejav, v ktorom oznámi kľúčové reformy vrátane zrušenia výnimočného stavu.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné