Vo februári v podielových fondoch ubudlo 3,5 mil. eur

Vo februári v podielových fondoch ubudlo 3,5 mil. eur Foto: SITA/APBRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – Otvorené podielové fondy zaznamenali v druhom mesiaci tohto roka mierny odlev prostriedkov. Podľa údajov Národnej banky Slovenska boli totiž čisté predaje fondov na Slovensku vo februári záporné v sume 3,5 mil. eur. V rovnakom období pred rokom pritom do fondov naopak pribudlo 79,5 mil. eur. Február bol slabší aj v porovnaní s januárom, kedy boli čisté predaje kladné v sume 9 mil. eur.

V rámci jednotlivých kategórií fondov najvyššie kladné čisté predaje rovnako ako v januári dosiahli zmiešané fondy vo výške 16,5 mil. eur. Kladné prírastky zaznamenali aj realitné fondy v sume 5,1 mil. eur, strešné fondy s 4,3 mil. eur a akciové fondy s 1,8 mil. eur. Po mesačnej prestávke sa naopak vrátili k vykazovaniu záporných predajov peňažné fondy, z ktorých ubudlo 15,5 mil. eur. Záporné čisté predaje na úrovni 10,2 mil. eur vykázali aj zaistené fondy a 5,5 mil. eur ubudlo z dlhopisových fondov.

Podielové fondy tak stále len pomaly dobiehajú straty, ktoré vykázali predovšetkým po páde finančných trhov v druhej polovici roka 2008. Výsledkom bol za celý rok 2008 úbytok prostriedkov z otvorených podielových fondov v sume 938,4 mil. eur. Ani po dvoch rokoch však tieto výpadky zatiaľ nedohnali. V roku 2009 totiž do fondov pritiekli zdroje v objeme 110,9 mil. eur a vlani po miernom oživení 377,3 mil. eur. Tento rok kumulatívne za prvé dva mesiace v podielových fondoch pribudlo len 5,5 mil. eur.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné