Vo Fínsku budú vládnuť konzervatívci

Vo Fínsku budú vládnuť konzervatívci Minister financií Jyrki Katainen oslavuje víťazstvo svojej strany. Strana národnej koalície budú prvýkrát vo svojej histórii najsilnejšou parlamentnou stranou. Foto: SITA, APHELSINKI 18. apríla (WEBNOVINY) – Víťazom nedeľňajších parlamentných volieb vo Fínsku je konzervatívna Strana národnej koalície pod vedením ministra financií Jyrkiho Katainena, ktorý sa tak s najvyššou pravdepodobnosťou stane novým fínskym premiérom.

Mnohé médiá označujú za "skutočného víťaza" volieb Pravých Fínov

Vyplýva to z konečných volebných výsledkov, podľa ktorých konzervatívci v 200-člennom parlamente obsadia 44 kresiel a prvýkrát vo svojej histórii budú najsilnejšou parlamentnou stranou. Na druhom mieste so 42 kreslami sa umiestnili opoziční sociálni demokrati, za ktorými tesne nasleduje pravicovo-populistické zoskupenie Praví Fíni.

Strana pod vedením známeho euroskeptika Tima Soiniho mala doteraz len okrajové postavenie, v novom parlamente však bude mať namiesto doterajších šiestich až 39 poslancov. Mnohé médiá preto za skutočného víťaza volieb označujú Pravých Fínov, keďže ich nebývalý vzostup išiel na úkor všetkých ostatných strán. Praví Fíni sa v predvolebnej kampani snažili osloviť voličov najmä odmietaním poskytovania finančnej pomoci bankrotujúcim členským štátom Európskej únie. Strana sa taktiež zasadzuje za vystúpenie Fínska z eurozóny a je proti prisťahovalectvu.

Výsledky sú naopak veľkým sklamaním pre Fínsku stranu stredu pod vedením premiérky Mari Kiviniemiovej, ktorá prišla o 16 kresiel a bude sa musieť uspokojiť s 35-členným zastúpením.

OBRAZOM: Voľby vo Fínsku


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné