Vojaka z kauzy Wikileaks premiestnia do nového väzenia

Vojaka z kauzy Wikileaks premiestnia do nového väzenia VFoto: SITAWASHINGTON 20. apríla (WEBNOVINY) – Americký vojak Bradley Manning, ktorý je podozrivý z odovzdania státisícov citlivých a tajných dokumentov organizácii WikiLeaks, bude premiestnený do vojenského väzenia v Kansase. 23-ročného Manninga, ktorého v súčasnosti zadržiavajú na základni v meste Quantico v americkom štáte Virgínia, v súvislosti s únikom obvinili už v júli minulého roka. Jeho presun má byť dôsledkom obáv zo zlého zaobchádzania s ním. V reakcii na medializované informácie o jeho ponižovaní či dokonca týraní sa o ňom informoval dokonca prezident Barack Obama. Ministerstvo obrany však Obamu uistilo, že podmienky väzby údajného informátora portálu WikiLeaks sú "adekvátne a spĺňajú všetky základné štandardy".

Na zlé zaobchádzanie upozornili Manningovi právnici, ktorí hovorili o ponižujúcom prístupe americkej armády k ich klientovi. Súčasťou ponižovania malo byť 23 hodín samotky či nútenie k spánku bez oblečenia.

Manning, ktorý slúžil ako vojenský analytik, je podozrivý z neoprávneného získania vyše 250-tisíc dôverných depeší ministerstva zahraničných vecí USA ako aj záznamov týkajúcich sa vojen v Afganistane a Iraku. Tie mal následne poskytnúť skupine WikiLeaks, ktorá značnú časť zverejnila na svojom internetovom portáli. Depeše obsahujúce svojské vyjadrenia o svetových lídroch a ďalšie citlivé informácie vyvolali rozruch v diplomatickej komunite a Washington na ich zverejnenie reagoval s pobúrením.

SITA/AFP


Pridat.eu