Vyššiu DPH zaplatíme aj za niektoré služby v tomto roku

Vyššiu DPH zaplatíme aj za niektoré služby v tomto roku Ilustračné foto: SITABRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Vyššiu sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) zaplatíme aj za niektoré služby, ktoré sme využili ešte v roku 2010. Ide napríklad o telekomunikačných operátorov, ktorí vystavujú faktúry za tzv. paušály. Legislatíva im totiž predpisuje uplatniť sadzbu dane podľa dátumu, kedy bola vystavená faktúra.

“V zmysle platných právnych predpisov je pre určenie sadzby pri telekomunikačných službách rozhodujúci dátum vystavenia faktúry. Deň vyhotovenia faktúry je zo zákona aj dňom dodania služby a dňom kedy vzniká daňová povinnosť. Faktúry vystavené v januári preto budú zo zákona obsahovať už 20-percentnú sadzbu DPH,“ uviedol v tejto súvislosti hovorca spoločnosti Orange Richard Fides.

Ak teda napríklad obdobie, v ktorom klient využíval paušálne platené služby, začalo napríklad 2. decembra 2010 a skončí sa 1. januára, zaplatí klient štátu už vyššiu daň, aj keď služby boli využívané prevažne ešte v období, kedy platila nižšia sadzba dane. Faktúra totiž bude vystavená až po Novom roku. “V tomto smere je rozhodujúci dátum dodania služby uvedený na faktúre. V prípade dátumu dodania služby pred 1. januárom 2011 sa na všetky poplatky vzťahuje súčasná, 19-percentná DPH,“ vysvetlil Martin Vidan zo Slovak Telekomu.

Ako dodal, Slovak Telekom sa zvýšenú sadzbu dane rozhodol do cien pre zákazníkov premietnuť iba čiastočne. "Na základe nedávnej analýzy a prieskumu medzi zákazníkmi sa spoločnosť rozhodla zmeniť iba vybrané ceny služieb, ako mesačné poplatky alebo niektoré ceny na pre-paid kartách," dodal Vidan.

Podľa analytikov sa zvýšenie DPH o jeden percentuálny bod môže preniesť do nárastu cien niektorých tovarov a služieb. Obyvatelia by však zvýšenie DPH mali pocítiť iba minimálne a celkový vplyv tohto opatrenia na nárast cenovej hladiny by podľa odhadov mal dosiahnuť zhruba 0,5 až 0,8 percentuálneho bodu. Určitý dopad pripravených opatrení na nárast cenovej hladiny pripúšťa aj rezort financií. V budúcom roku by ceny vplyvom zvýšenia DPH na 20 % mali vzrásť o 0,7 %.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné