Výstava fotografií o pomoci Slovenska chudobným krajinám

Výstava fotografií o pomoci Slovenska chudobným krajinám Foto:Slovak Aid PREŠOV 28. februára (WEBNOVINY) – Výstavu fotografií SlovakAid – Slovensko pomáha, ktoré vznikli počas rozvojovej a humanitárnej pomoci financovanej z vládneho programu SlovakAid, otvoria v utorok 1. marca v priestoroch Prešovskej univerzity v Prešove, vo foyer pred univerzitnou aulou. Celkom 38 fotografií odzrkadľuje rozvojové projekty v Afganistane, Keni, Sudáne, Etiópii, Moldavsku a v Mongolsku a tiež humanitárnu pomoc na Haiti a v Indonézii. Súčasťou vernisáže bude aj beseda o skúsenostiach s prácou v rozvojových projektoch s Andreou Križanovou, ktorá pracovala ako dobrovoľníčka v Keni. Fotografie budú sprístupnené do 14. marca.
Výstavu pripravila Platforma mimovládnych rozvojových organizácií v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu. Ako informovala agentúru SITA výkonná tajomníčka Platformy Lenka Nemcová, fotografie vznikli vďaka šiestim organizáciám, ktoré sa podieľali na realizácii pomoci v týchto krajinách. Výstava je putovná, doteraz ju mali možnosť vidieť v Banskej Bystrici a Košiciach. Z Prešova sa presťahuje do Bratislavy a pôjde ďalej do Žiliny a Prievidze.

„Rozvojová pomoc nie je rozdávanie peňazí, ale pomoc, ktorá pomáha vytvárať podmienky na lepší život. Naša výstava je obrazom toho, akým spôsobom pomáhajú slovenské mimovládne organizácie vo svete,“ uviedla Nemcová. Výstavu otvorí o 15:00 Nora Beňáková, predsedníčka Platformy mimovládnych rozvojových organizácií a zástupca Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Účastníci vernisáže sa budú môcť dozvedieť viac informácií o práci v teréne, lebo na výstave sa osobne zúčastní Andrea Križanová, ktorá pol roka pôsobila v Keni v saleziánskych centrách pre siroty a deti. Bola denne v kontakte s deťmi z chudobných rodín, ktoré neraz skončili na ulici. Ako psychologička sa venovala aj školeniu miestnych učiteľov v oblasti vývinovej psychológie.

Keňa spolu s Afganistanom patria k prioritným krajinám SlovakAid, oficiálnej rozvojovej pomoci poskytovanej zo štátneho rozpočtu. Projekty, ktoré sa tam financujú cez SlovakAid, sú zamerané na vzdelanie, zlepšenie zdravotníckej starostlivosti i prístupu k pitnej vode, ale tiež na vytváranie pracovných príležitostí a celkovo na zlepšenie podmienok života ľudí žijúcich v extrémnej chudobe.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné