Z Fukušimy I začali odčerpávať vysokorádioaktívnu vodu

Z Fukušimy I začali odčerpávať vysokorádioaktívnu vodu Meranie úrovne radiácie v blízkosti reaktorov v druhom a treťom bloku elektrárne pomocou robotov.Foto: SITA/APTOKIO 19. apríla (WEBNOVINY) – Pracovníci japonskej jadrovej elektrárne Fukušima I, ktorú poškodilo marcové zemetrasenie a tsunami, začali odčerpávať vysokorádioaktívnu vodu zo suterénu turbogenerátorovej budovy druhého bloku, aby mohli následne pristúpiť k obnoveniu funkčnosti chladiacich systémov. V utorok o tom informoval Japonský úrad pre jadrovú a priemyselnú bezpečnosť, podľa ktorého približne 10-tisíc ton kontaminovanej vody plánujú premiestniť do špeciálneho zariadenia, ktoré sa nachádza priamo v objekte elektrárne. Hovorca Hidehiko Nišijama pritom vyjadril predpoklad, že po vyčistení a odsolení ju budú môcť opäť použiť na chladenie reaktora.

Nišijama v pondelok informoval o prvých meraniach úrovne radiácie v bezprostrednej blízkosti reaktorov v prvom a treťom bloku elektrárne, ktoré vykonali pomocou robotov. Napriek vysokým hodnotám, ktoré obmedzujú nasadenie pracovníkov, hovorca ubezpečil, že zámer uviesť reaktory do bezpečného stavu v priebehu deviatich mesiacov nie je ohrozený.

Elektráreň Fukušima I na severovýchodnom pobreží ostrova Honšu 11. marca zasiahlo silné zemetrasenie a obrovská vlna tsunami, ktoré mali za následok sériu vážnych havárií. Pracovníci sa v týchto dňoch naďalej sústreďujú na ochladenie reaktorov a snažia sa tiež zabrániť ďalšiemu úniku radiácie do vonkajšieho prostredia.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné