Z Kandaháru môžu vojaci telefonovať domov 30 minút mesačne

Z Kandaháru môžu vojaci telefonovať domov 30 minút mesačne Ilustračné foto SITA/Tomáš BenedikovičBRATISLAVA/KANDAHÁR 31. decembra (WEBNOVINY) – Viac ako tri stovky slovenských vojakov v misii v Afganistane prežili vianočné sviatky bez rodiny. Vojaci však naplno využívajú najmä elektronický kontakt, posielajú si maily či komunikujú cez skype. Potvrdil to veliaci poddôstojník Miroslav Ferenc. „Ozbrojené sily nám vyčlenili 30 minút na telefonovanie mesačne, čo nie je až tak veľa, ale dá sa to, a skoro všetci vojaci majú zapojený internet, takže cez internet sa skypuje a mailuje,“ vyhlásil Ferenc. Minister obrany Ľubomír Galko tvrdí, že „dnes elektronický kontakt vo veľmi veľkej miere dokáže nahradiť telefonický kontakt.“ Ako dodal, sám využíva telefón málo a snaží sa komunikovať najmä elektronicky.

Pre nadporučíka Františka Jozeka je to prvá misia a aj prvé dlhodobé odlúčenie od rodiny. Jozek má syna a jeho priateľka má dcéru. „S rodinou sme v kontakte cez skype a prostredníctvom telefónov, ktoré sme tu zriadili pre mužstvo. Každý vojak má nárok na telefonát domov,“ tvrdí Jozek.

Galko žiada vojakov, aby so svojimi rodinami neprestali komunikovať
Galko netvrdí, že ide o porovnateľné situácie, no podobné dlhšie odlúčenie od rodiny zažil aj on sám. „Viac ako rok som bol preč od rodiny, bol som pracovne vzdialený a práve vtedy obidve moje dcéry boli veľmi malé. Môžem prehlásiť, že chápem situáciu týchto vojakov, pretože nič nie je zložitejšie ako byť v ďalekej krajine bez svojich blízkych,“ dodal. Ako však tvrdí, „naši vojaci sú profesionáli a sú pripravení aj na takúto životnú situáciu.“ Už pri odchode na bratislavskom letisku ich podľa vlastných slov žiadal, aby komunikovali so svojimi rodinami vždy, keď to bude možné. „Aby s nimi mailovali, aby s nimi komunikovali, aby aspoň týmto spôsobom nepretrhli ten kontakt so svojimi najbližšími,“ žiadal Galko.

Dnes je v Afganistane 314 príslušníkov slovenských ozbrojených síl.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné