Za krádež nápisu Arbeit macht frei dostal Švéd 32 mesiacov

Za krádež nápisu Arbeit macht frei dostal Švéd 32 mesiacov Nápis Arbeit Macht Frei nad vstupnou bránou koncentračného tábora v Osviečime.Foto: SITA/APVARŠAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Švédsky neonacista, ktorý sa priznal ku krádeži nápisu Arbeit macht frei (Práca oslobodzuje) z bývalého nacistického tábora v Osvienčime, dostal vo štvrtok od varšavského súdu trest odňatia slobody vo výške 32 mesiacov.

Média o tom informoval hovorca súdu. Anders Högström sa spolu s dvoma poľskými komplicmi ku svojim skutkom priznal ešte v novembri a polícii poskytol podrobnú výpoveď. Anders Högström, napojený na neonacistické zoskupenia v jeho krajine, bol podľa súdu prostredníkom medzi "hlavou" krádeže a dvoma poľskými zlodejmi. Krádež organizoval a zlodejov vyplatil. Na výške trestu sa Švédovi právnici dohodli s prokuratúrou. Podľa nej si 34-ročný Högström trest odsedí v Švédsku. Poliaci dostali trest odňatia slobody vo výške 30 a 28 mesiacov a odpykajú si ho v Poľsku.

Smutne známy nápis nad vstupom do bývalého koncentračného tábora v Osvienčime ukradli páchatelia ešte minulý rok v decembri. V koncentračnom tábore Osvienčim a priľahlom Birkenau zomrelo počas druhej svetovej vojny viac ako milión ľudí, väčšinou európskych Židov. Tábory boli súčasťou "konečného riešenia židovskej otázky", systematickej genocídy, ktorú naplánoval nacistický vodca Adolf Hitler. Celkovo počas fašistického holokaustu zomrelo zhruba šesť miliónov Židov. Medzi ďalšími obeťami boli desaťtisíce Poliakov nežidovského pôvodu, sovietskych vojnových zajatcov, Rómov a ľudí, ktorí sa pridali k protifašistickému odboju.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné