Zahraničie poskytne pol miliardy eur na zakrytie Černobyľa

Zahraničie poskytne pol miliardy eur na zakrytie Černobyľa ČernobyľFoto: SITA/APKYJEV 19. apríla (WEBNOVINY) – Predstavitelia viac ako 50 krajín a organizácií, ktorí sa v utorok zišli na darcovskej konferencii v Kyjeve, prisľúbili príspevky na dobudovanie štítu nad zničeným reaktorom jadrovej elektrárne Černobyľ v celkovej výške 550 miliónov eur. Konečnú sumu po skončení stretnutia oznámil francúzsky premiér François Fillon, ktorý konferencii pri príležitosti nadchádzajúceho 25. výročia katastrofy spolupredsedal. Ďalších 29 miliónov eur podľa ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča vyčlení samotný Kyjev.

Náklady na dokončenie projektu, ktorý predpokladá prekrytie reaktora a dočasného betónového sarkofágu definitívnym ochranným plášťom, sa pritom odhadujú až na 740 miliónov eur. Ďalšie peniaze sú potrebné na vybudovanie zariadenia pre bezpečné uloženie paliva pochádzajúceho z elektrárne.

"Katastrofa v elektrárni Černobyľ zanechala hlbokú ranu, s ktorou bude musieť Ukrajina žiť ešte mnoho rokov," povedal Janukovyč na úvod stretnutia. "Ďakujeme medzinárodnému spoločenstvu za to, že nenecháva Ukrajinu s týmto problémom osamote," dodal prezident, ktorý účastníkom pripomenul, že najhoršia jadrová havária v svetových dejinách postihla "milióny ľudí".

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso ešte v pondelok prisľúbil uvoľnenie 110 miliónov eur z fondov Európskej únie. Ďalších 120 až 180 miliónov by mala poskytnúť Európska banka pre obnovu a rozvoj, ktorá spravuje fond na financovanie projektov v Černobyli.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné