Zamestnanci metra v Aténach v pondelok štrajkujú

Zamestnanci metra v Aténach v pondelok štrajkujú Foto: SITA/APATÉNY 31. januára (WEBNOVINY) – Zamestnanci metra v hlavnom meste Grécka Atény začali v pondelok 24-hodinový štrajk proti diskutabilnému návrhu zákona o reštrukturalizácii verejných zariadení. Zamestnanci celého dopravného systému vyzvali na 5-hodinový štrajk vo štvrtok, a tak vyjadrili svoj nesúhlas so znížením platov a s reformami sociálneho zabezpečenia, ktoré majú gréckej vláde pomôcť dostať sa z dlhovej krízy.

Počas celého dňa nebude vo štvrtok premávať metro ani autobusy, električky či trolejbusy, čo spôsobí v Aténach veľké problémy. Zamestnanci verejnej dopravy tvrdia, že vláda nevzala do úvahy ich návrhy pri tvorbe zákona prezentovaného v parlamente v piatok. Návrh vládneho zákona predpokladá prepustenie 1500 zamestnancov verejnej dopravy a zníženie platov.

Grécka ekonomika sa začiatkom minulého roku v dôsledku rastúceho rozpočtového deficitu dostala na pokraj bankrotu a museli ju rozsiahlymi úvermi zachraňovať MMF a členské krajiny eurozóny. Celková hodnota úverov, ktoré schválili Grécku medzinárodní veritelia v máji, predstavuje 110 mld. eur.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné